Najděte si své boty
Kronika firmy Birkenstock od roku 1774

1774

Záznam o Johannu Adamu Birkenstockovi v církevním archívu jako o „poddaném a ševci“.

1896

Konrad Birkenstock, ševcovský mistr, vedl dva obchody s obuví ve Frankfurtu a začal s výrobou zdravotních stélek.

1899

Po dobu přibližně 15 let pořádal Konrad Birkenstock odborné přednášky pro nejvýznamnější mistry a cechy, aby vysvětlil své nápady ohledně celoplastové obuvi na míru a aby uzavřel licenční smlouvy na výrobu své obuvi se zdravotní stélkou. Postupně zcestoval Německo a Rakousko.

1913

Nejstarší syn Konrada Birkenstocka, Carl Birkenstock, vstupuje do rodinného obchodu.

1915

Během války je Konrad Birkenstock starší pověřen v ortopedické dílně v lazaretu ve Frankfurtu-Friedrichsheimu výrobou ortopedické obuvi pro zraněné ve válce. Obuv dle jeho systému našla uznání a podporu u profesora medicíny Ludhoffa, ředitele obrovského lazaretu.

1925

Konrad Birkenstock mladší vstupuje do firmy. Ve Friedbergu v Hesensku je získána a vybudována větší továrna s velkým areálem. Velký okruh zákazníků vyžaduje pozoruhodnou denní produkci, která je zhotovována denními a nočními směnami. Ve výrobním programu je „modrá stélka“. V této době se již dodává do Rakouska, Francie, Itálie a Belgie stejně jako do Dánska, Norska a Švédska. K zákazníkům patří i Lucembursko, Nizozemí, Švýcarsko a Československo.

1932

Začátek školicích kurzů značky Birkenstock®, které se staly slavnými. Během těchto týdenních odborných kurzů na téma podologie bylo v následujících letech důkladně proškoleno více než 5 000 odborníků. Kurzy a systém firmy Birkenstock podporovali nejvýznamnější lékaři.

1947

Vychází odborná příručka „Fußorthopädie System Birkenstock“ se 112 stranami, 55 obrázky, v nákladu 14 000 exemplářů – byla to tehdy nejčastěji prodávaná odborná příručka pro ortopedii se zaměřením na chodidla.

1954

Karl Birkenstock začíná pracovat ve firmě a píše první svou kapitolu v historii úspěchu podniku.

1966

Úspěšně je ukončen vývoj samobarvící šablony pro snadné určení potřebné velikosti obuvi. Postup je patentován jak v Německu tak ve Spojených státech a ve většině evropských zemí. Tyto samobarvící papíry pro otisk chodidla ulehčují prodejnám firmy Birkenstock prodej za hranice města.

1969

Pro výrobu ortopedických pomůcek a obuvi je vyvíjen „Birko-korek“, tepelně tvarovatelný korek. Poprvé se používá u polotovarů stélek z korku a latexu při výrobě ortopedických pomůcek a obuvi.

1972

Tiskne se „Kniha zdraví“. Náklad 30 000.

1973

Je vyvíjen tvarovací elektromechanický stroj, s jehož pomocí je možné od jedno jediného modelu plynule modelovat všechny velikosti a to vždy ve správných proporcích. Zároveň je toto možné v libovolných šířkách při variabilním řešení paty a přední části. Tím se firma Birkenstock dostává na první místo ve vývoji na světě.

1974

V Sankt Katharinenu v Porýní-Vestfálsku je zřízen lisovací provoz.

1979

In Sankt Katharinenu je vybudován pobočný závod a je vybaven moderními velkými lisy s lisovací sílou 1 000 tun.

1980

Do provozu se uvádí první, speciálně vyvinuté, počítačem řízené a programovatelné tvarovací zařízení, které nahrazuje zařízení vyvinuté v roce 1973. Toto zařízení vyrábí v jednom okamžiku čtyři formy.

1982

Po třech letech příprav se na trh uvádějí sandály s páskem mezi prsty firmy Birkenostock v pěti různých modelech.

1983

Tiskne se „Birkenstock- Fußfibel“ v nákladu 360.000 exemplářů. “Sandály s páskem mezi prsty“ vyvinuté firmou Birkenstock ochraňuje patentní úřad dvěma ochrannými právy.

1984

Alex Birkenstock, druhý nejstarší syn Karla Birkenstocka, vstupuje do firmy. Pro modely sandálů s páskem mezi prsty je zapsáno dalších šest ochranných práv jakož i mnoho dalších ochranných práv pro firmu Birkenstock. Aby bylo možné dále zdokonalovat zákaznický servis, je zřízen větší sklad. Hlavní snahou je odeslat objednané zboží ještě v den poptávky. Ochranné právo na obchodní značku je pro „zdravotní stélku“ uděleno a potvrzeno na dalších 10 let. Obchodníci v tomto roce objednávají přibližně 14 milionů prospektů určených pro spotřebitele.

1985

8. března začíná první velké setkání juniorů u firmy Birkenstock v Bad Honnefu. Po dlouhých přípravách se do programu zařazuje nová obuv. Na trh se uvádí nový materiál „Birko-Zell“ pro výrobu ortopedických pomůcek a obuvi.

1986

Ve specializovaných obchodech je nabízena nová sportovní vložka pro sport a volný čas. Uskutečňuje se druhé setkání juniorů s více než 200 účastníky.

1987

V Sankt Katharinenu je pobočný závod vybavován dalšími moderními velkými lisy a buduje se velký sklad. Firma Birkenstock poprvé dodává nadměrné velikosti do velikosti 50 ve dvou šířkách. Pro specializované obchody a reklamu se použije více než dva miliony speciálních katalogů.

1988

Christian Birkenstock, nejmladší syn Karla Birkenstocka, začíná pracovat ve firmě. Ve výrobě se používají lepidla bez rozpouštědel šetrná k životnímu prostředí; vysoké vícenáklady pro velké stroje a téměř dvojnásobné ceny lepidel jsou vyrovnány lepší kvalitou lepení – příkladné pro celý svět! Spolkový kancléř Helmut Kohl navštěvuje firmu Birkenstock Orthopädie GmbH & Co.KG.

1989

Firma Birkenstock přebírá od koncernu Continental společnost Alsa GmbH s výrobou podešví a korkových stélek. Je nově vybudována čtyřpatrová budova speciálně pro výrobu stélek a výrobní provoz v Asbachu, který se specializuje na ortopedické výrobky.

1990

Stephan Birkenstock, nejstarší syn Karla Birkenstocka, vstupuje do firmy. Výroba stélek se modernizuje a rozšiřuje. Se zřetelem na myšlenku ochrany životního prostředí byla snížena spotřeba energie o více než 90 %! Mimo to byla do větrání zabudována velká zařízení pro využití odpadového tepla a zřízena vlastní zařízení pro ekologickou výrobu elektrické energie s využitím tepla a zařízení pro čištění odpadních plynů udávající trend. Krátce po pádu zdi se firma Birkenstock jako jedna z prvních angažovala v Sasku. Mezitím zde tři výrobní provozy vytváří 450 pracovních míst. Alex Birkenstock zakládá společnost Tatami GmbH, značku pro hlavní obchody specializované na ortopedii. Jsou expedovány první modely s novou, patentovanou zdravotní stélkou a u zákazníků s vysokými nároky jsou skvěle přijímány.

1991

Vývoj značky Papillio, módního programu se stále se měnícími, aktuálními barevnými vzory a osvědčenou zdravotní stélkou ve dvou šířkách. Prezidentka Spolkového sněmu Rita Süssmuthová navštěvuje podnik Birkenstock.

1992

Firma Birkenstock dodává první ručně šitou pohodlnou obuv.

1993

První stavební práce pro nový velký expediční sklad ve Vettelschoßu. Založení společnosti Birki Schuh GmbH.

1994

Christian Birkenstock zakládá společnost Betula Schuh GmbH, značku, která nyní se svou často se měnící nabídkou pro děti a dospělé vytváří báječný svět pro nohy. Ať už v zaměstnání, ve volném čase, při sportu nebo doma – Betula má obuv pro každý účel a v každé cenové skupině.

1995

Z pohodlné obuvi firmy Birkenstock vzniká společnost Footprints Schuh GmbH, která je jako vlastní značka registrována po celém světě. Buduje se nová, velká skladovací hala v Asbachu. Společnost Alsa GmbH vyvíjí metodu přímého napěňování pro značku Birki´s. Tak společnost Birki Schuh GmbH poprvé vyrábí sandály bez lepení.

1996

Na jaře se uvádí do provozu nový sklad s výškovými regály v Asbachu, který nesmírně pomáhá logistice. V červenci se pokládá základní kámen nového expedičního skladu ve Vettelschoßu.

1997

Na jaře opouští první zásilky nový expediční sklad ve Vettelschoßu. Enormní rozloha této skladovací hala a nová dopravní technika v ní stanovují nová měřítka v oblasti skladování.

1998

Administrativní a prodejní oddělení se stěhují z Bad Honnefu do expediční budovy ve Vettelschoßu. Na jaře je znovu zahájena tradiční série setkání obchodníků. Firma Betula získává hrad Ockenfels a buduje z něj zákaznické centrum. V říjnu 1998 se ve Vettelschoßu uvádí do provozu automatický sklad kartonů (AKL) se skladovou kapacitou více než 10 000 kartonů. Počítačově řízený AKL umožňuje zaskladnění a vyskladnění 80 000 párů obuvi denně.

1999

Firma Birkenstock slaví 225. jubileum. Vzniklá v roce 1774 z obuvnické živnosti dodává dnes do celého světa. V zákaznickém centru ve Vettelschoßu se koná druhé mezinárodní setkání obchodníků s více než 200 účastníky. Firma Footprints GmbH rozšiřuje svůj program o jednu trekingovou, pánskou a dámskou kolekci. Značce Birki´s se na základě speciálně vyvinutého výrobního postupu daří jako první na světě vyrobit extrémně lehkou nazouvací obuv ve stylu dřeváků z EVA.

2000

Společnost Tatami Schuh GmbH zapsaná v roce 1990 Alexem Birkenstockem slaví 10. jubileum. Program společnosti Tatami se rozšiřuje o novou kolekci trekingových sandálů. Kolekci značky Footprints doplňuje elegantní pánská linie. Značka Birki´s představuje kolekci sandálů, které jsou kompletně celé z EVA a vyrábějí se bez lepení. Pro expedici se plánuje dokončení dodatečného automatického kompletovacího zařízení (AKA). Nové, velké zařízení má v budoucnosti pomoci pracovníkům ještě rychleji kompletovat a expedovat jednotlivé páry.

2001

Výrobní závod firmy Birkenstock, společnost S.P.P. Stanzen Prägen Pressen GmbH, slaví v Bernstadtu v Sasku 10. jubileum. Je dokončeno nové automatické kompletovací zařízení (AKA), které nabízí počítačem řízené naskladnění a vyskladnění 6 000 jednotlivých párů denně. Umožňuje dodávání během 24 hodin.

2002

Značka kvality Birkenstock slaví 25. jubileum oblíbené a velmi nošené klasiky „Boston“.

2003

Firma Birkenstock slaví 30. jubileum modelu “Arizona”, jednoho z nejúspěšnějších modelů sandálů tradiční firmy. Společnost L+L Lieferservice und Logistik GmbH slaví 10. jubileum. Podnik je dodavatelem inovace a nejmodernější logistiky, tak aby mohl svým zákazníkům nabídnout co možná nejlepší servis.

2004

Tradiční značce Birkenstock bylo od uznávaného londýnského módního časopisu propůjčeno ocenění Drapers Award 2004 v kategorii „Nejlepší značka obuvi roku“.